Vex IQ Challenge Slapshot 2023

28. 06. 2023     sekce: Akce školy     autor: Petr Drábek     tisk: tisk článku

Závěrem školního roku se uskutečnilo celorepublikové finále robotické soutěže VEX IQ Challenge. Ve středu 21. června 2023 v budově O2 soutěžilo 28 týmů. Soutěž organizuje společnost  AV MEDIA a partnery jsou firmy ABB, O2 Aréna.

Soutěž probíhající ve školním roce 2021/2022 měla podtitul Pitching in. Úkolem týmů bylo navrhnout, postavit a naprogramovat robota ze stavebnice VEX IQ Super Kit tak, aby sbíral, přesouval, sřílel nebo jinak umisťoval oranžové puky do cílového prostoru na hracím poli. Puky bylo potřeba vystřelit do cílové zóny, čím dále tím více bodů. Na robotovi jsme pracovali v rámci kroužku informatiky. Začali jsme na konci listopadu, hned jak jsme koupili herní prvky pro toto kolo. Na robotovi pracovali Štěpán Otruba, Tomáš Petrovský, Ellen Sobková, Karolína Wojkovská, Tomáš Přibyl, Tomáš Helsner, Tobiáš Bělík.
Robota jsme několikrát měnili vždy, když jsme zjistili, že něco nefunguje, jak má. Konečná verze robota měla sice nějaké chyby, ale nevěděli jsme jak je odstranit, navíc nás tlačil čas.

Soutěž byla rozdělena do dvou částí: skupinová výzva pro dva týmy, tj. dva roboty, jichž týmy musí spolu spolupracovat a získat společně co nejvíce bodů, a výzva dovedností robotu, která je určena pro jeden tým, jenž v prvním kole robot ovládá manuálně pomocí dálkového ovladače, ale ve druhém kole musí předvést také autonomně naprogramovaný robot.

Čekalo nás 5 zápasů v týmové výzvě, 3 pokusy v dovednostech robota a 3 pokusy v ovládání robota. Celkem tedy 11 jízd.

Tým1 ve složení Petrovský Tomáš, 9. B, Konečný Adam 7. C

Jak jsme si veli vjednotlivých kolech týmové výzvy:

1. zápas jsme měli s Pinďa týmem (2) jsme získali 73 bodů a s průměrem 73 bodů nás to nasměrovalo na 5. místo po prvním kole

2. zápas jsme vytvořili alianci s týmem s (17), získali jsme 34 bodů, průměr nám klesl na 53,5, to stačilo na průběžné 10. místo po druhém kole

3. zápas jsme soutěžili s týmem (9), s průměrem 53.67 jsme klesli na průběžné 15. místo

4. zápas jsme spolupracovali s slovinským týmem Wall-E, s tímto týmem se nám dařilo a zístali jsme 113 bodů, průměr  a průběžné 9. místo

5. zápas jsme opět měli slabý tým udělali jsme jen 36 bodů a to stačilo na konečné 11. místo

Video týmová výzva ZDE
Video dovednoti robota ZDE

Jak tento den viděl Adam Konečný si můžete přečíst zde:

Dne 21. června 2023 jsme se s naším školním týmem  "Šromorobots" zúčastnili celorepublikové soutěže VEX IQ chalenge nazvanou Slapshoot. Náš den začal tím, že jsme se sešli na hranickém vlakovém nádraží. Odjezd vlaku byl v 5:30 hod. a cesta do Prahy nám trvala něco málo přes 3 hodiny. V Praze jsme se svezli metrem až k O2 aréně, kde začínaly naše závody s roboty. U vstupu do arény dostali všichni závodníci pěkné tričko a náramek s logem VEX IQ. Každému týmu byla přidělena pracovní plocha. Na této ploše jsme si vybalili svého robota a odnesli jej rozhodčím na přeměření, kde vše dopadlo dobře a náš robot mohl soutěžit. Ještě jsme si vybalili zbytek věcí, baterky dali na nabíječku, upravili poslední chyby na robotovi a šli trénovat. Účast byla velká. Zúčastnilo se 28 týmů z různých států např. Slovinsko, Německo, Polsko a české týmy. Soutěže se také zúčastnil tým, který v minulosti postoupil i do světového finále v americkém Dallasu. V závodě nám sice štěstí moc nepřálo, jelikož v týmové výzvě jsme dostali do týmu malinko horší spoluhráče.  Celkově jse skončili na 11 místě. Následoval oběd na který jsme si zašli s panem učitelem do vedlejšího  obchodního centra. Po obědě jsme se vrhli na samostatnou výzvu. V této výzvě nám opět štěstí nepřálo. Nepovedl se nám totiž autonomní režim (robot jede podle předem zadaných pokynů) a proto jsme se umístili na 10 místě.  Počkali jsme na vyhlášení jednotlivých umístění v soutěži, poté jsme se přidali na skupinové foto a pak už jsme se začali balit k odjezdu. Metrem jsme se dostali na pražské vlakové nádraží. A pak už hurá vláčkem domů do Hranic.  Akce se účastnili: Štěpán Otruba 9.B, Tomáš Petrovský 9.B, Adam Konečný 7.C a Ellen Sobková 7.A.

Co napsal Tomáš Petrovský si přečtěte zde:

Ve středu 21.6 se konala soutěž VEX IQ Challenge 2023 v pražské O2 aréně. Týmy ze zemí jako je Polsko, Slovinsko, Německo a Česká republika se zde setkaly, aby spolu soutěžily a sdílely své dovednosti. Náš tým, ve složení Tomáše Petrovského, Adama Konečného a Štěpána Otruby, který ale bohužel nebyl na soutěži přítomen se umístil průměrné na desátém místě. Společně jsme pracovali na návrhu, stavbě a programování, kterému se ovšem nejvíce věnoval Štěpa a p. uč. Drábek.

I přes tvrdou konkurenci jsme nakonec s naším výsledkem spokojení. Jako první se umístil tým německý. Celkově se dá říct, že nás soutěž bavila a užili jsme si jak stavbu robota tak i samotnou soutěž.